01
02
03
04

Konya Atatürk Evi Zaferden Anıt meydanına giden yol üzerinde sağ tarafta. Mimari olarak da ilgi çekici bakımlı bir bina.

Atatürk Caddesi üzerinde 1912 yılında inşa edilen iki katlı tarihi bina 19 Temmuz 1928 günü Konyalıların Atatürk’e şükranlarının bir ifadesi olarak Atatürk adına tescil edilmiş ve tapusuna “Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Konyalıların hediyesidir” kaydı konulmuştur. 1940 yılından 1963 yılına kadar vali konağı olarak kullanılan bina 17 Aralık 1964 günü “Atatürk Evi Kültür Müzesi” adıyla ziyarete açılmıştır. Atatürk Müzesi Atatürk’ün doğumunun 100. yılında İl Kutlama komitesi Başkanlığı’nın talepleri üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Eserler v Müzeler Genel Müdürlüğünce restore edilmiş, sergileme ve düzenlemesi yeniden yapılarak ziyarete açılmıştır.

Atatürk Müzesi’nin son büyük onarımı Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 2001-2003 yılları arasında yaptırılmıştır.

Müzenin düzenlenmesinde yapının ev olarak kullanılma özelliği göz önünde tutulmuş, vitrinlerde Atatürk’ün zati eşyaları sergilenirken panolarda Konya’nın ve Konyalıların Kurtuluş Savaşımızdaki yeri fotoğraf ve belgelerle anlatılmaya çalışılmıştır.

Leave a Reply