akgol-1
akgol-2
akgol-3
aksehir-golu-1
aksehir-golu-2
aksehir-golu-3
kocakoru-ormani-tabiat-parki
kocakoru-ormani-tabiat-parki-1

AKGÖL:

Konya Ereğli ilçesinin 20 km. güneyinde bulunan Torosların uzantılarından sonra ovanın çukur yerindeki 6.787 hektarlık alandaki Ak Göl, deniz seviyesinden 957 m. yüksekliktedir. Akgöl ve çevresi alüvyal bir alandır. Çevresindeki alüvyal ovadan birkaç metrelik seki eşikleri ile ayrılır. Bu göl İvriz Deresi’nden gelen sularla beslenen eski bir göl tabanıdır. Çevresi sazlık ve kamışlık alanları içermekte olup, içerisinde kum ve çamur adacıkları bulunmaktadır.

Günümüzde Tabiatı Koruma Alanı kapsamı içerisindedir. Suları oldukça sığ olup, çevresindeki sazlıklarda 200’ün üzerinde kuş türü yaşamaktadır. Ormitolojik yönden son derece zengin olan, Ereğli Sazlığı başta olmak üzere yörede kuluçkaya yatan kuş türleri bulunmaktadır. Bunlar, flamingo türü batağan, kızıl boyunlu batağan, kara boyunlu batağan, karabatak, küçük karabatak, tepeli kutan, küçük balaban, gece balıkçılı, alacabalıkçıl, küçük akbalıkçıl, büyük akbalıkçıl, erguvan balıkçıl, kuğu, kaşıkçı, çeltikçi, angut, suna, Macar ördeği, yaz ördeği, Mısır akbabası, yılan kartalı, turna, dikkuyruk, uzun bacak, saz delicesi, kılıçgaga, batak kırlangıcı, puhu kuşu, boz dalağan, kıl ördek ve sakarmeke’dir.

AKŞEHİR GÖLÜ :

Konya Akşehir ilçesinin güneybatısında bulunan Akşehir Gölü ilçenin 8 km. kuzeyindedir. Gölün bulunduğu alan Sultan Dağları’nın kuzey eteği ile Emirdağ kitlesi arasında uzanan bir çöküntü alanıdır. Akşehir Gölü deniz seviyesinden 958 m. yüksekliğinde olup, 105 km2’lik yüzölçümüne sahiptir. Gölün en derin yeri 3 ile 5 m. arasında değişir.

Akşehir Gölü’nün bulunduğu çukurluk MÖ.2,5 milyon yıl önce IV.dönemin başlarında daha geniş bir göl olduğu sanılmaktadır. Burada yapılan jeomorfolojik araştırmalar göl çevresindeki düz ovanın eski bir gölün tabanı olduğunu da ortaya koymuştur. Nitekim göl çevresindeki ovalarda yapılan yüzey araştırmaları bazı kabuklu hayvan kalıntılarını ortaya çıkarmıştır. Bunun yanı sıra ölü falez alanları bu iddiaları doğrulamaktadır.

Yazları kuraklıktan etkilenen gölün çevresi küçülür ve derinliği azalır. Gölün kıyıları sazlık ve kamışlıklarla çevrilidir. Akşehir Gölü dışarıya akıntısı olmayan kapalı bir havza görünümünde olup, suları çok az tuzludur. Gölü besleyen tatlısu kaynakları göl suyunun tuzunu azaltmıştır. Afyonkarahisar yöresinden gelen Akarçayın döküldüğü Eber Gölü’nün ayağı ile Sultan Dağları’ndan inen küçük dereler Akşehir Gölü’nü beslemektedir. Çevresi çok fazla yağış almakla beraber gölün yeterli olarak beslendiği de söylenemez.

Akşehir Gölü balık yönünden çok fazla çeşit içermemekle beraber yine de balıkçılık göl çevresinde gelişmiştir. Göl kenarındaki kamışlık ve sazlık alanlarda kuşların korunması ve üremesi için elverişli bir ortam sağlamıştır.

HATIP SUYU MESİRE YERİ:

Konya il merkezine 17 km. uzaklıkta bulunan Hatip Suyu Mesiresi, çevresindeki bağ ve bahçelerle birlikte mesire yeri konumundadır. Günümüzde Konya halkı tarafından dinlenme ve piknik yeri olarak kullanılmaktadır.

ÇAYIRBAĞI:

Şehir merkezine 20km. uzaklıkta olup tabii güzelliği ile ünlü mesire yerlerimizdendir. Yerli ve yabancı turistlerin dolup taşıdığı Çayırbağı suyunu civarı güzel bir mesire yeri olmasının yanı sıra tatlı billur suyunda şehrimizin su ihtiyacının karşılamakta önemlilik arz etmektedir. Devrin çalışkan valisi Avlunayalı Ferit Paşa Çayırbağ suyunun şehir merkezine akıtmak için yol parasından 18 bin altın lirasını 1317mali yılı su işine sarf edilmesi için padişahtan izin almış ve o tarihlerde bu güzel su şehrimize akıtılmıştır. Bu güzel mesire yerimizde herhangi bir turistik tesis kurulmamış ancak; eski tabiliğini bugüne kadar muhafaza etmiştir.

KOCAKORU ORMANI TABİAT PARKI:

Konya Seydişehir ilçesinde, Taraşçı Belediyesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bölge Torosların kuzeye bakan eteklerinde bulunmakta olup, vejetasyon yapısına sahiptir. Ormanlık alanda Anadolu karaçamı, Toros göknarı ile meşe ve ardıç türleri bulunmaktadır. Ancak bu ormanlık alan yerel nüfusun baskısı nedeniyle de çeşitliliğini yitirmiştir.

MERAM MESİRE ALANI:

Konya Meram ilçesindeki mesire alanından Evliya Çelebi 1648 yılında söz etmiştir: “Peçevi şehrinin Baruthane mesiresi, Kırım’ın Sudak Bağı, İstanbul’un 175’ten fazla bahçe ve yanında gülistanları, Tebriz’in Sehcihan Bağı, bu Konya’nın Meram Mesiresinin yanında bir Çemenzâr bile değildir.”

İl merkezine 8 km. uzaklıkta olan Meram’da Selçuklu döneminden kalma eserler bulunmaktadır. Meram’da Akyokuş Orman İçi Dinlenme Yeri ve Kızılören Orman İçi Dinlenme Yeri bulunmakta olup, yöre halkının piknik ve mesire yerlerindendir.

  1. Zihni Yazici

    Ne kadar da güzel bir yer. Konya il sınırları içerisinde böyle güzel yerlerin olduğunu bilmiyordum. Umarım çevresinde yapılanma yoktur ve hiç olmaz.

    • admin

      Konya da yaşamayan insanların aklına Konya deyince genel olarak Mevlana ve Çatalhöyük geliyor. Ama gelip ziyaret ettiklerinde neredeyse herkes sizinle aynı tepkiyi veriyor. Konya da buralar gibi bir çok yerler mevcut. Bizde ziyaretçilere Konya’yı tam anlamıyla anlatmak için çabalıyoruz..

Leave a Reply