DSCN0517
DSCN0520
DSCN0521
DSCN0522
sabihata-01
sahip-ata-camii-ve-kulliyesi-2
sabihata-01
sabihata-02

Selçuklu’nun meşhur vezirlerinden Sahip Ata Fahreddin tarafından 1258 yılında Konya’nın Meram ilçesinde yaptırılmıştır. Caminin ilk halinde, bugünkü çift minareli ön yüze kadar uzandığını ve ahşap bir yapı olduğu bilinmektedir. Bu ilk görünümünden günümüze kadar gelebilen sadece çini mozaiklerle bezeli mihrabtır. Bu cami, Anadolu Selçukluları devrinde yapılmış ve günümüzde varlığını sürdüren en eski ağaç direkli camilerindendir.

Yapımından bir süre sonra hamam, hanigâh eklenmiş ve 1283 yılında Sahip Ata’nın vefat etmesi üzerine kendisi için yapılan türbe de eklenerek yapı külliye biçimini almıştır. Mimarı Kelük bin Abdullah’tır.

Sahip Ata Camii’nin taç kapısı Selçuklu ağaç işçiliğinin en görkemli örneklerinden birisidir. Kapının yan taraflarındasebilleri bu sanattaki ilk örneklerdendir. Sebilin köşe dolgularının birisinin içinde yapının mimarının adı yazılıdır. Ortadaki giriş bölümü geçmeli mermer mozaiklerle çevrilidir.

Birbirlerinin içerisinden geçen kalın halat motifleri, köşeli girift bezemeler kapının yanındaki sivri kemerli pencerenin etrafını kaplamıştır.

Bu pencerelerin üzerindeki yüzeyler renkli sırlı tuğlalardan oluşturulmuş baklava desenli renkli sırlı tuğlalardan oluşturulmuş bezemelerle süslüdür.

Giriş kapısının arkasında bir avlu içerisinde camiye yer verilmiştir. Bugünkü cami sonradan yapılmış olup, kare planlı 12 ahşap direkle taşınan bir mekân olup, üzeri çatı ile örtülüdür. İbadet mekânı mihrap duvarına dik beş sahından meydana gelmiştir. Girişin sağ ve solunda döşemeden biraz daha yüksek iki maksure bulunmaktadır.İbadet mekânının da taç kapıya doğru uzandığı sanılmaktadır.

İlk yapıdan yalnızca lacivert, mor ve turkuvaz renkli mozaik kakma tekniğinde yapılmış, girişin eksenindeki çinili mihrap kalmıştır. Bu mihraptaki bezemeler, yıldızlar, geçmeler, rumiler ve kıvrık dallardan oluşmuştur. Caminin giriş kapısı eski külliyeden alınmış kündekâri tekniğindeki kaplılardır.

Sahipata Camii ve Külliyesi’nin gerek iç kısmı gerek dış kısımları bir süre önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilerek güzel bir görüntüye kavuşturuldu.

Leave a Reply