05
borekler-b-2
etkl,ekmek (1)
etkl,ekmek (2)
etkl,ekmek (3)
Firin-Kebabi
hoşmerim
hoşmerim-2
PB140014 crop
saç-arası
sarma-1
sarma-2
sembusek4-300x200
su-boregi
Su-Böreği
tirit
zeytintanesi_borek4
bamya

ETLİEKMEK

Konya’da bundan 60-70 yıl önce çarşıda katıkçı dükkanları ile tek tük aşçı dükkanı ve lokanta ile bol miktarda kebapçı dükkanı bulunuyor idi. Bu kebapçı dükkanları genellikle bugün Kebapçılar içi denilen yerde toplanmışlardı. Çarşı esnafı; lokanta yemeklarinden ziyade kebapçı dükkanlarında speciallerle karın doyururdu.Çünkü lokantalardaki sulu yemeklerin en iyilerini evlerinde yiyebilirlerdi.Etliekmek, kuşbaşı köfte satılan kebapçı dükkanlarında hazırlanırdı. Bugün olduğu gibi hazırlanıp pişirilen yerde yenmezdi. Etliekmeğin içi dükkanlarda hazırlanır, çıraklar tarafından muhtelif yerlerde bulunan etliekmek fırınlarında pişirilir, dükkanda bekleyen müşterilere sunulurdu. Bu etliekmek fırınlarında bazıları Mahkeme Hamamı, Kayıklı Kahve ve Kunduracılar içinde bulunuyorlardı .

Kebapçı dükkanlarında hazırlanan etli ekmek içleri ise; kasaplardan gövde olarak gelen koyun etleri kalfalar tarafından parçalınırdı. Buna o günün deyimiyle et bozmak denilirdi. Her kebapçı dükkanının iş kapasitesine göre 10 ile 30 gövde arasında et gelebilirdi. Etler tezgahlar üzerine yatırılır, parçalama bıçaklarıyla ayrılır; kuşbaşılıklar, köftelikler ayrı bir tarafa konulur, etlerin sinirleri ayrılır ve etliekmek için ayrılan parçalar yarım metre boyundaki bir çift bıçakla kıyılırdı. Sebzeler de aynı şekilde doğranarak kıyılmış ete karıştırılırdı. Et hiç bir zaman makina ile çekilmezdi. Köfte etlerinde bile bıçak kullanılırdı. Bunun için hazırlanan bu içlere bıçakarası denilmiştir. Normal etliekmeklerde 60 gr kıryma, 100 gr sebze (soğan, domates, biber) kullanılır. Bol etli isteyenlere ise 120 gr et, 100 gr sebze kullanılır. Onun için bu tip etliekmekler için bol deyimi kullanılırdı. Konya’da damak tadınıza uygun olarak etliekmek yiyebileceğiniz yerler CEMO Etliekmek, HAVZAN Etliekmek ve BOLU LOKANTASIDIR.

FIRIN KEBABI

Fırın kebabı, Konya’nın Merinos cinsi koyun veya kuzu etiyle yapılıyor. Fırın kebabında sadece ön kol ve kaburga etleri kullanılıyor. Büyük bakır leğenlere alınan etler taş fırın içinde meşe odunu ateşinde fırında pişiyor. Pişirme süresi etin cinsine göre 3 ila 7 saat arasında değişiyor. Bu kadar uzun sürede pişence sonuçta 3 kg etten yaklaşık 1 kg kebap elde ediliyor.Tam 100. yıllık bir kebapçı olan HACI ŞÜKRÜ’de Konya’nın meşhur Fırın Kebabını mutlaka tatmalısınız.

TİRİT

Her şehirde, yıllar boyunca damaklarda bıraktıkları lezzetle markalaşan işletmeler vardır. Menülerindeki tek yemekle özdeşleşmiş, kurulduğu yıllardan bugüne kadar kalitesinden ve lezzetinden ödün vermeden, lezzet deyince ilk akla gelen yerler olmayı sürdürürler. Bu işletmelerin ortak noktaları ise; malzeme seçiminde özenli davranmaları, katkı maddesi kullanmadan yemeklerini en sağlıklı şekilde sevgiyle pişirmeleri ve müşteri memnuniyetine önem vermeleridir. Konya’da da birçok lezzet noktası bulunuyor. Bunlardan birisi olan Tirit Konya’da tadabileceğiniz muhteşem lezzetlerden birisidir.Tirit’i Konya’da damak tadınıza uygun olarak yiyebileceğiniz tek yer TİRİTÇİ MİTHAT’TIR.

Leave a Reply